Yusuf Bilge

1959 yılında Edremit’te doğmuştur. İlköğretimini ve lise dönemini burada tamamlamış, 1980 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra yurtdışında çalışmalarına devam eden sanatçı, 1982 yılında Bremen Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim ve Heykel Bölümü Prof Waldemar Otto Atölyesini Meister schüler olarak bitirmiş ve 1988 yılında burada ilk atölyesini açmıştır.

Devlet bursuyla 1990 yılında açtığı ikinci atölyesini, 1996’da açtığı yeni atölye ve üretici galeri takip etmiştir.

Uzun yıllar kültürel faaliyet ve sanatsal çalışmalarına galerisinde devam eden Yusuf Bilge; akademiye hazırlanma kurslarının yanı sıra Türk Kültür günleri Lieben Frauen kirche de sergilere katılmıştır.

Eserlerinde hayvan, ağaç figürleri ve portrelerin yanı sıra hacı kapıları ve dilek ağaçları gibi Türk ritimleri, Türk kültür öğeleri görülmektedir.

Yağlıboya ve suluboya ile çalışmaları bulunan sanatçı, arka fonlarda genellikle koyu renkleri tercih etmektedir. Eserlerinde yoğunlukla kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkler yer alır.

Türkiye’ye 2008’de dönen Yusuf Bilge buradaki ilk atölyesini 2009 yılında İstanbul Kuzguncuk’ta açmıştır. Bu gün sanatçı, 2010 yılında Ankara Çankaya’da açtığı kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye’deki ilk kişisel sergisini 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirmiştir. Sergileri ile devam etmektedir.